Gabiony do niedawna służyły do zabezpieczania skarp i osuwisk oraz umacniały brzegi rzek. Nadal doskonale pełnią tę funkcję jednak coraz częściej można spotkać je w ogrodach, które doskonale zdobią. Dobrze odnajdują się także do budowy elementów małej architektury oraz ogrodzeń.

Spis treści:

  • Gabion - czym jest?
  • Czym wypełnić gabion?
  • Gabion - element małej architektury ogrodowej

Gabion - czym jest?

Gabiony można spotkać najczęściej w formie prostopadłościanów lub sześcianów. Tworzą one moduły, które bez problemu można łączyć, używając do tego m.in. klipsów czy drutu. Swoją popularność zawdzięczają wytrzymałości. Stworzone z metalowej siatki pokrytej warstwą ochronną, która sprawia, że przetrwa on w niezmienionej formie długo, nie tracąc przy tym swoich walorów estetycznych. Może służyć jako element małej architektury lub ogrodzenie. Dobrze prezentuje się zarówno na nowoczesnym osiedlu w mieście, jak i otaczając dom na wsi. W zależności od tego, co do gabionu się użyje jako wypełnienie można go bez problemu dopasować do otaczającego krajobrazu.

Czym wypełnić gabion?

Gabiony mają niesamowite funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Czym wypełnić gabiony? Najczęściej spotyka się te, w których są kamienie, dzięki czemu fantastycznie się prezentują w przestrzeni ogrodu. Kamień to jednak niejedyny materiał, który może się tam znaleźć. Szukając elementów, które wypełnią gabion, trzeba pamiętać, aby były one większe niż szczeliny między segmentami tak, by nie wydostały się na zewnątrz. Trzymając się tej prostej zasady, mogą go wypełnić bryły szklane do gabionów, elementy drewniane, betonowe, a także wszelkie wytrzymałe i wielobarwne dodatki, które sprawią, że będzie on jeszcze atrakcyjniej się prezentował. Zastanawiasz się jakie wypełnienie gabionów wybrać dodatkowo? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzupełnić gabion również mniej trwałymi elementami, takimi jak np. kora czy szyszki. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnej wymianie.

Gabion - element małej architektury ogrodowej

Gabiony to dobre rozwiązanie na ogrodzenie działki. Gdzie jeszcze się sprawdzi? Dzięki swojej trwałości można użyć go do budowy altany, osłony ogrodowej, a także stworzyć z niego podświetloną ściankę, która oddzieli np. część, gdzie znajduje się miejsce do wypoczynku od domowego ogródka. Z powodzeniem gabiony stosowane są w roli ławek ogrodowych czy palenisk, gdzie poprzez odpowiednie zastosowanie szkła ogrodowego i jego kolorystykę możemy stworzyć klimatyczny nastrój. Są dobrym rozwiązaniem do stworzenia pergoli i wszelkich podpór dla pnących się roślin a ich surowość można z łatwością przełamać, wypełniając je materiałami, które wpiszą się w aranżację całego ogrodu.

Zależy Ci na tym, aby Twój ogród prezentował się nienagannie i stylowo? Sprawdź bryły szklane do gabionów i inne dodatki, które znajdziesz w Garden Grit!